Leszno /k Błonia (91 m npm)
Aktualna pogoda
Prognoza pogody Temperatura bieżąca
5,0 

Temperatura odczuwalna
3,7 
Prognoza:
Opady, bardzo niestabilna pogoda
Położenie stacji pogody
Szer.: N 52° 15' 34"   Dł.: E 20° 33' 27"   Wys.: 91 m npm
Długość dnia Fazy księżyca  
Wsch. słońca: 07:44
Zach. słońca: 15:47
Dł. dnia: 08:03
Wsch. księżyca: 21:45
Zach. księżyca: 09:40
 
Moon
Aktualność odczytów
Dane zaktualizowane: 12:15 on 10 styczeń 2015
Częstotliwość aktualizacji
Strony są aktualizowane co: 15 minut, dane co 10 sekund.
O stacji meteo
Sprzęt
Wykorzystywany model stacji pogody to TFA Matrix czyli klon popularnego modelu WS-2300. Stacja wyposażona jest w trzy rodzaje czujników - wiatromierz, higrometr wraz z termometrem zewnętrznym, deszczomierz. Dzięki możliwości podłączenia do komputera PC (port RS-232 czyli popularny Serial COM), dane mogą być zbierane na bieżąco i analizowane poprzez dołączone oprogramowanie.
Zakresy pomiarowe (wg producenta)
Temperatura zewnętrzna: -30 ºC do +70 ºC, rozdzielczość 0,1ºC
Temperatura wewnętrzna: -10 ºC do +50 ºC, rozdzielczość 0,1ºC,
Wilgotność zewnętrzna i wewnętrzna: 1% do 99 %, rozdzielczość 0,1%, Ciśnienie atmosferyczne względne: 920 hPa do 1080 hPa,
Ciśnienie atmosferyczne bezwzględne: 300 hPa do 1099 hPa.
Temperatura odczuwalna - Wind Chill: -40 ºC do +60 ºC, rozdzielczość 0,1ºC,
Prędkość wiatru: 0 - 180 km/h, rozdzielczość 0,1 m/s,
Zakres pomiaru opadów: 0 - 9999 mm.
Oprogramowanie
Do stacji pogodowej dołączone jest oprogramowanie Heavy Weather, ale na chwilę obecną stacja korzysta z oprogramowania Cumulus w wersji 1.9.4. Dane ze stacji po obróbce przez oprogramowanie, wyświetlane są na stronach www generowanych automatycznie. W stosunku do oryginalnego oprogramowania, zastosowałem własny szablon wyświetlania danych, oraz kilka udoskonaleń znalezionych m.in. na forum Sandaysoft czyli producenta Cumulusa, oraz na forum Stacjepogody.waw.pl. Są to m.in. aktualizowanie danych bez przeładowania strony w ustalonym odstępie czasu oraz dopasowywanie ikony prognozy pogody do prognozy tekstowej wyświetlanej przez program.
Dane wysyłane są także co 15 minut do serwisu WeatherUnderground
Czujniki
Czujniki zostały zamontowane w miarę możliwości w najbardziej dogodnych miejscach, aby odczyty były maksymalnie zbliżone do rzeczywistości. Wiatromierz znajduje się na wysokości około 8,5 metra, zamocowany do masztu antenowego ponad dachem. Deszczomierz znajduje się na wysokości 1,5 metra z dala od obiektów czy roślin, które mogłyby przekłamywać odczyt.

Na potrzeby montażu higrometru i termometru zbudowałem amatorską klatkę meteo ze starej skrzynki na licznik prądu. Ma wymiary około 40 cm wysokości na 28 cm szerokości i około 20 głębokości. Fabrycznie ma podwójną ściankę tylną, więc czujnik nie jest przyczepiony bezpośrednio do pleców. Wycieczka do marketu rozwiązała problem żaluzjowych ścianek - kratki wentylacyjne (20,5x20,5 cm po 4,50 pln) udało się dobrać praktycznie pod wymiar - wystają pół centymetra z tyłu, a silikon załatwia sprawę szczelności. Kratki mają dodatkowo siateczkę zabezpieczającą przed wpadaniem śmieci i wszelkich żyjątek. Drzwiczki maja dość solidne zamknięcie oraz miejsce na kłódkę. W końcu miały służyć jako ochrona skrzynki prądowej.

Całość zawisła na wysokości 2 metrów na wysięgniku do anteny sat tak, aby jeszcze dodatkowo odsunąć klatkę od ściany budynku. Przy okazji w skrzynce zbudowałem puszkę na kamerkę web. Pobliski sklep "mydło i powidło" miał na półkach idealną do tego celu maselniczkę z plastikową przezroczystą pokrywką, która praktycznie nie zniekształca obrazu, na pewno nie wpływa na obserwacje warunków meteo. Maselniczkę w większej części pomalowałem biała farbą, żeby światło wpadające od tyłu kamerki nie robiło blików wewnątrz. Całość przyklejona klejem epoksydowym.

klatka meteo

Uwagi i sugestie?
Jeśli masz pytania, uwagi lub jakiekolwiek sugestie dotyczące strony i prezentowanych danych zapraszam do kontaktu poprzez menu.


Strona zaktualizowana 2015-01-10 12:15:06
© Sandaysoft 2008
Cumulus software v1.9.4 by Steve Loft